Czy masz problemy z połączeniem internetowym? Razem przyjrzymy się 5 najczęstszym przyczynom niestabilnego połączenia. Dowiesz się, jak rozpoznać problem po stronie dostawcy, kiedy winny jest przestarzały router i jak przeciążona domowa sieć wpływa na stabilność połączenia.
Stabilne połączenie internetowe jest dla większości z nas już koniecznością. Niezależnie od tego, czy oglądasz telewizję internetową, grasz w gry, pracujesz z domu, korzystasz ze smart domu czy tylko przeglądasz internet, zawsze potrzebujesz jakościowego i przede wszystkim stabilnego połączenia. Niestety, nawet obecnie możesz spotkać się z tym, że twoje połączenie internetowe tak zwane zanika.
Niektórzy problem ten doświadczają tylko sporadycznie, inni zmagają się z nim kilka razy w tygodniu. Zaniki pojawiają się dodatkowo rzadko regularnie, co jeszcze bardziej utrudnia identyfikację problemu. W naszym przewodniku opisujemy najczęstsze przyczyny zanikania internetu i wskazówki, jak je rozwiązać.Pierwszą przyczyną, którą powinieneś wziąć pod uwagę w przypadku zaników połączenia, jest problem po stronie dostawcy. Czasami mogą wystąpić problemy techniczne, które powinny zostać rozwiązane w ciągu kilku godzin. Powodem może być na przykład zła pogoda lub przeciążenie sieci spowodowane podłączeniem zbyt dużej liczby użytkowników.
Może to być także planowana przerwa związana z konserwacją sieci. Dostawca powinien cię o tym poinformować albo w aplikacji, albo na swojej stronie internetowej. Jeśli nie możesz znaleźć żadnych informacji o przerwie, a nadal masz problemy z internetem, możesz od razu skontaktować się z pomocą techniczną i poinformować ich o swoich problemach.
Niestabilne połączenie internetowe może być również spowodowane starością używanego urządzenia. W tym przypadku chodzi o modem lub router. Upewnij się, że twoje urządzenie nie jest przestarzałe, a jego oprogramowanie jest aktualne. Możesz spróbować zrestartować urządzenie, co może przywrócić i prawdopodobnie zaktualizować jego działanie. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również sprawdzić ustawienia urządzenia.
Jeśli mimo tego masz problemy z niestabilnym połączeniem, możliwe, że urządzenie jest uszkodzone. To trudne do zweryfikowania. W żadnym wypadku nie próbuj demontować ani naprawiać urządzenia samodzielnie. Najpierw upewnij się, że za zaniki nie odpowiadają inne przyczyny z naszej listy, a w razie potrzeby zaniosłeś urządzenie do serwisu lub skontaktowałeś się z dostawcą.
Jeśli twoje połączenie zależy od kabli, możliwe, że z biegiem czasu doszło do ich uszkodzenia. Może to powodować niestabilne połączenie internetowe, a nawet spowolnienia, które nie muszą być od razu widoczne. Mogą to być zarówno bezpośrednie uszkodzenia, jak i zużycie.
Niewielu od razu udaje się zidentyfikować, że problem leży właśnie w kablach sieciowych. Lepiej zwrócić się bezpośrednio do dostawcy i poprosić o przyjazd technika, który sprawdzi kable i ewentualnie je naprawi.
TIP: Jeśli twój internet zanika, nic prostszego niż przeprowadzić pomiar prędkości internetu. Pomoże ci nasz narzędzie do pomiaru prędkości, które mierzy jakość połączenia.
Dość często niestabilne połączenie internetowe powoduje podłączenie kilku urządzeń jednocześnie, co może przeciążyć twoją domową sieć. Problem może leżeć nie tylko w liczbie urządzeń, ale także w wymagających operacjach, do których je używasz.
Wyobraź sobie czteroosobową rodzinę z wolnym połączeniem, gdzie w dwóch pokojach działają platformy strumieniowe i wszyscy członkowie surfują po internecie. W takim przypadku sieć może łatwo się przeciążyć, a niemal nikomu nie uda się, aby jego połączenie było całkowicie płynne. W skrócie, uruchomione platformy zaczną się zacinać, a ładowanie stron internetowych może zająć kilka minut zamiast kilku sekund.
Jeśli masz podobny problem, nic innego nie pozostaje, jak skontaktować się z dostawcą i szukać rozwiązania, jak zwiększyć prędkość połączenia internetowego. Szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest również ograniczenie liczby podłączonych urządzeń. Jakość połączenia różnych typów połączeń możesz zobaczyć poniżej w tabelce.
Typ połączenia |
Maksymalna prędkość pobierania/wysyłania |
Stabilność |
Nadaje się do wymagających operacji (streaming, gaming) |
DSL |
100 / 10 Mbps |
Średnia |
Prawie niewłaściwe |
Kablowe |
1 000 / 50 Mbps |
Wysoka |
Idealne |
Optyczne |
1 000 / 1 000 Mbps |
Bardzo wysoka |
Idealne |
Satelitarne |
100 / 10 Mbps |
Średnia |
Mniej właściwe |
Mobilne 4G/LTE |
100 / 50 Mbps |
Wysoka |
Właściwe |
Mobilne 5G |
500 / 500 Mbps (w przyszłości aż 1 000 Mbps) |
Bardzo wysoka |
Idealne |
TIP: Jeśli masz problemy z wolnym połączeniem, planuj bardziej wymagające operacje na wieczorne godziny lub inną porę dnia, gdy cała rodzina nie jest podłączona do internetu.
Jeśli nadal pytasz, dlaczego twoje połączenie internetowe zanika, i nie wiesz, co robić, możliwe, że przyczyną jest słaby sygnał Wi-Fi. W takim przypadku niestabilne połączenie może być spowodowane złym umiejscowieniem routera lub różnymi przeszkodami, takimi jak ściany czy meble.
Spróbuj najpierw umieścić router w lepszym miejscu, z którego będzie mógł objąć zasięgiem więcej pomieszczeń. Pomocne mogą być także dodatkowe urządzenia, takie jak:
Jeśli korzystasz z bezprzewodowego internetu i odbierasz go za pomocą routera Wi-Fi z modemem, rozwiązanie będzie trochę bardziej skomplikowane. W takim przypadku należy umieścić router tak, aby rozprowadzał sygnał w domu i jednocześnie odbierał wystarczająco dobrej jakości sygnał z zewnątrz. Idealnie jest umieścić go na podwyższonym miejscu obok okna.
Jeśli wypróbowałeś już wszystkie możliwości, ale nadal masz problemy z niestabilnym połączeniem internetowym, możliwe, że problem leży po twojej stronie. Dokładniej może chodzić o urządzenie, jakim jest telefon komórkowy lub laptop. W pierwszej kolejności upewnij się, że wszystkie sterowniki są zaktualizowane. W przeciwnym razie może dochodzić do częstych zaników lub całkowitego odłączenia od internetu.
Przy długotrwałych problemach nie zaszkodzi sprawdzić również ustawienia sieci. Możesz je całkowicie zresetować, co przywróci ustawienia do stanu fabrycznego. Następnie powinno być możliwe ponowne podłączenie urządzenia. Jeśli ten krok także nie pomoże, możesz urządzenie zanosić do specjalistycznego serwisu.
RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.
Minecraft: Education Edition łączy popularny świat gry z nauką. Dzieci mogą odkrywać programowanie, współpracować przy rozwiązywaniu problemów i uczyć się nowych umiejętności w znanym środowisku pełnym kreatywności. Jak to działa i nadaje się także dla mniejszych dzieci?
Alice to platforma edukacyjna, która umożliwia dzieciom i studentom zgłębianie świata programowania poprzez tworzenie animacji 3D, interaktywnych opowieści i prostych gier. Nadaje się zarówno dla uczniów, jak i studentów na studiach wyższych. Co oferuje i jak działa?
Rząd amerykański rozpoczął śledztwo dotyczące chińskiej firmy TP-Link, która kontroluje 65% rynku routerów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo narodowe po ujawnieniu użycia ich urządzeń w atakach ransomware.
OpenAI zakończyła swoją świąteczną akcję „12 dni OpenAI” ogłoszeniem rewolucyjnego modelu o3 i jego mniejszej wersji o3-mini. Nowy model obiecuje znaczne ulepszenia w dziedzinie myślenia i rozwiązywania złożonych zadań. Na razie będzie dostępny tylko dla badaczy bezpieczeństwa.