Sieciowe kable enthernet zwykle wykorzystuje się do transmisji danych. Jednak standardy IEEE 802.3af i 802.3at ponadto określają funkcje zasilania przez kabel sieciowy. Możesz więc zasilać małe urządzenia sieciowe bez konieczności doprowadzania napięcia osobnym kablem. Sprawdźmy wady i zalety PoE (Power over Ethernet) oraz jego specyfikację.
Na przełomie tysiąclecia znacznie rozrosła technologia telefonii internetowej, tzw. VoIP. Jedną z wad telefonów IP była potrzeba zasilania ich osobnym kablem podłączonym do źródła energii. Właśnie eliminacja dodatkowego źródła zasilania była motywacją do powstania PoE. Funkcja ta pozwoliła zasilać telefony IP i jednocześnie transmitować dane tylko jednym kablem, co pozwalało na łatwiejsze podłączenie urządzenia oraz oszczędność kabli.
Aby zasilanie za pomocą kabla do danych było możliwe, musi być do nicvh wprowadzone napięcie zasilające. Można wykonać to na dwa sposoby, za pomocą switcha wspierającego PoE (najczęściej aktywny) lub podłączając specjalny adapter PoE (nieaktywny).
Niektóre switche danych wspierają funkcje aktywnego lub pasywnego PoE. Wsparcie zasilania przez kable danych mogą mieć wszystkie porty. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że źródło przełącznika nie jest przeznaczone do zasilania wszystkich portów jednocześnie. Aby nie doszło do przeciążenia, nie podłączaj do przełącznika danych przez PoE więcej niż połowy urządzeń z całkowitej ilości portów. Na przykład switch z 10 portami ciężko poradzi sobie z zasileniem 5 urządzeń jednocześnie, a czasami nawet mniej. Istnieją jednak przełączniki sieciowe, które mają bezpośrednio wyznaczone porty z wsparciem PoE. Gwarantują one pełną moc zasilania, jednak należy sprawdzać, który port jest wyłącznie do danych a który zasilany.
Na zasadzie pasywnego PoE, w którym po prostu wymagane napięcie przeniesie się na niewykorzystane przewody, działają tzw. PoE injectory. Dodawane są one do poszczególnych kabli internetowych i służą do zasilania jednego urządzenia. Zastosowanie injectora jest prostym i tanim rozwiązaniem, powoduje jednak szereg wad i ryzyko. Podczas korzystania z PoE injectora może dojść do wyraźnego spadku napięcia na długim kablu. W przypadku niewłaściwego użycia okablowania lub niekompatybilnego urządzenia zachodzi ryzyko nawet zniszczenia samego urządzenia. Jeśli bowiem kabel z ujemnym zasilaniem Pover over Ethernet zostanie podłączony do tradycyjnego oprogramowania, które do obukierunkowej transmisji danych wykorzystuje wszystkie pary przewodów w kablu, może nastąpić zwarcie i przepalenie.
Oprócz wymienionych telefonów IP zasilanie za pomocą funkcji PoE wykorzystuje się głównie w kamerach internetowych. Odpada więc problem z naciąganiem długiego kabla zasilającego do poszczególnych kamer IP, transmisja danych oraz zasilanie jest zapewnione za pomocą kabla ethernet. Zasilanie za pomocą PoE wspierają także niektóre rodzaje punktów dostępu (Wi-Fi Access pointy) w celu wzmocnienia zasięgu sygnału bezprzewodowego.
Jeśli zdecydujesz się na zasilanie któregoś ze swych urządzeń kablem ethernet, wybierz najkorzystniejszy sposób doprowadzenia napięcia. Zastosowanie PoE injectorów jest proste i tanie, istnieje jednak ryzyko, z którym trzeba się liczyć.
Router jest kluczem do ochrony Twojej domowej sieci. Dlatego wielu hakerów właśnie na niego kieruje swoje ataki, aby uzyskać dostęp do twoich danych osobowych i plików lub wykorzystać go do kolejnych ataków. Dowiedz się, jak się przed nimi chronić.
Anonimowość w internecie przyciąga wielu użytkowników, ale czy jest naprawdę osiągalna? Odkryj moc narzędzi takich jak VPN i Tor, które obiecują niewidzialność w świecie online. Nasz przewodnik pokaże, jak minimalizować swoją cyfrową stopę i bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
Google połączył siły z Kairos Power i planuje zasilać swoje centra danych za pomocą małych modułowych reaktorów. Celem jest zapewnienie 500 MW energii bezemisyjnej do 2030 roku. Ambitny plan stawia jednak przed technicznymi i społecznymi wyzwaniami.
Roboty w szkołach? Spokojnie, nauczyciele nie stracą pracy. Sztuczna inteligencja (AI) wprawdzie zmienia edukację, ale według ekspertów kluczowa pozostaje ludzka kreatywność i krytyczne myślenie. Dowiedz się, jak ChatGPT i inne narzędzia AI mogą pomóc zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
Sztuczna inteligencja pisze wiersze, ale boryka się z matematyką. Dlaczego ChatGPT i inni chatboty nie radzą sobie nawet z podstawowymi obliczeniami? Ujawniamy przyczyny matematycznych potknięć AI, od tokenizacji, która rozbija liczby na niezrozumiałe fragmenty, po statystyczne podejście do nauki, które zawodzi w matematyce.
Meta przedstawiła Orion, najnowocześniejsze okulary AR na świecie. Łączą wygląd zwykłych okularów z możliwościami rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki holograficznemu wyświetlaczowi i zintegrowanej sztucznej inteligencji otwierają nowe możliwości interakcji z cyfrowym światem. Ponadto umożliwiają prowadzenie wideorozmów bez użycia rąk, wyświetlanie wiadomości i kontekstowych informacji w czasie rzeczywistym.