Sieciowe kable enthernet zwykle wykorzystuje się do transmisji danych. Jednak standardy IEEE 802.3af i 802.3at ponadto określają funkcje zasilania przez kabel sieciowy. Możesz więc zasilać małe urządzenia sieciowe bez konieczności doprowadzania napięcia osobnym kablem. Sprawdźmy wady i zalety PoE (Power over Ethernet) oraz jego specyfikację.
Na przełomie tysiąclecia znacznie rozrosła technologia telefonii internetowej, tzw. VoIP. Jedną z wad telefonów IP była potrzeba zasilania ich osobnym kablem podłączonym do źródła energii. Właśnie eliminacja dodatkowego źródła zasilania była motywacją do powstania PoE. Funkcja ta pozwoliła zasilać telefony IP i jednocześnie transmitować dane tylko jednym kablem, co pozwalało na łatwiejsze podłączenie urządzenia oraz oszczędność kabli.
Aby zasilanie za pomocą kabla do danych było możliwe, musi być do nicvh wprowadzone napięcie zasilające. Można wykonać to na dwa sposoby, za pomocą switcha wspierającego PoE (najczęściej aktywny) lub podłączając specjalny adapter PoE (nieaktywny).
Niektóre switche danych wspierają funkcje aktywnego lub pasywnego PoE. Wsparcie zasilania przez kable danych mogą mieć wszystkie porty. W takim przypadku należy liczyć się z tym, że źródło przełącznika nie jest przeznaczone do zasilania wszystkich portów jednocześnie. Aby nie doszło do przeciążenia, nie podłączaj do przełącznika danych przez PoE więcej niż połowy urządzeń z całkowitej ilości portów. Na przykład switch z 10 portami ciężko poradzi sobie z zasileniem 5 urządzeń jednocześnie, a czasami nawet mniej. Istnieją jednak przełączniki sieciowe, które mają bezpośrednio wyznaczone porty z wsparciem PoE. Gwarantują one pełną moc zasilania, jednak należy sprawdzać, który port jest wyłącznie do danych a który zasilany.
Na zasadzie pasywnego PoE, w którym po prostu wymagane napięcie przeniesie się na niewykorzystane przewody, działają tzw. PoE injectory. Dodawane są one do poszczególnych kabli internetowych i służą do zasilania jednego urządzenia. Zastosowanie injectora jest prostym i tanim rozwiązaniem, powoduje jednak szereg wad i ryzyko. Podczas korzystania z PoE injectora może dojść do wyraźnego spadku napięcia na długim kablu. W przypadku niewłaściwego użycia okablowania lub niekompatybilnego urządzenia zachodzi ryzyko nawet zniszczenia samego urządzenia. Jeśli bowiem kabel z ujemnym zasilaniem Pover over Ethernet zostanie podłączony do tradycyjnego oprogramowania, które do obukierunkowej transmisji danych wykorzystuje wszystkie pary przewodów w kablu, może nastąpić zwarcie i przepalenie.
Oprócz wymienionych telefonów IP zasilanie za pomocą funkcji PoE wykorzystuje się głównie w kamerach internetowych. Odpada więc problem z naciąganiem długiego kabla zasilającego do poszczególnych kamer IP, transmisja danych oraz zasilanie jest zapewnione za pomocą kabla ethernet. Zasilanie za pomocą PoE wspierają także niektóre rodzaje punktów dostępu (Wi-Fi Access pointy) w celu wzmocnienia zasięgu sygnału bezprzewodowego.
Jeśli zdecydujesz się na zasilanie któregoś ze swych urządzeń kablem ethernet, wybierz najkorzystniejszy sposób doprowadzenia napięcia. Zastosowanie PoE injectorów jest proste i tanie, istnieje jednak ryzyko, z którym trzeba się liczyć.
RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.
Minecraft: Education Edition łączy popularny świat gry z nauką. Dzieci mogą odkrywać programowanie, współpracować przy rozwiązywaniu problemów i uczyć się nowych umiejętności w znanym środowisku pełnym kreatywności. Jak to działa i nadaje się także dla mniejszych dzieci?
Alice to platforma edukacyjna, która umożliwia dzieciom i studentom zgłębianie świata programowania poprzez tworzenie animacji 3D, interaktywnych opowieści i prostych gier. Nadaje się zarówno dla uczniów, jak i studentów na studiach wyższych. Co oferuje i jak działa?
Rząd amerykański rozpoczął śledztwo dotyczące chińskiej firmy TP-Link, która kontroluje 65% rynku routerów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo narodowe po ujawnieniu użycia ich urządzeń w atakach ransomware.
OpenAI zakończyła swoją świąteczną akcję „12 dni OpenAI” ogłoszeniem rewolucyjnego modelu o3 i jego mniejszej wersji o3-mini. Nowy model obiecuje znaczne ulepszenia w dziedzinie myślenia i rozwiązywania złożonych zadań. Na razie będzie dostępny tylko dla badaczy bezpieczeństwa.