Technologie kwantowe nieuchronnie się zbliżają i obiecują rewolucję w wielu obszarach. W zasięgu ręki mamy internet kwantowy i kompasy kwantowe. Przyszłość bez hakerów i GPS może stać się rzeczywistością szybciej, niż się spodziewamy. Naukowcy wciąż jednak muszą zmierzyć się z wieloma przeszkodami, których pokonanie może nie być łatwe.
Fizyka kwantowa otwiera drzwi do świata niespotykanych możliwości, a naukowcy prześcigają się w poszukiwaniu jej praktycznego zastosowania. Wygląda na to, że obszary, w których technologie kwantowe wkrótce zapiszą się w historii, to internet, ale także nawigacja.
Wyobraźcie sobie internet, który jest praktycznie niehakowalny i otwiera drzwi do świata niespotykanej mocy obliczeniowej. Taki jest obietnica koncepcji kwantowego internetu, która powoli, ale pewnie staje się rzeczywistością.
Naukowcy z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze przeprowadzili eksperyment, który może oznaczać przełom w łączeniu technologii kwantowych z istniejącą infrastrukturą internetową. Udało im się bowiem przesłać informację kwantową i klasyczne dane w postaci zer i jedynek przez jedno światłowodowe włókno.
Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie specjalnej techniki, która pozwala przesunąć fazę sygnałów w światłowodzie. Dzięki temu dane kwantowe i klasyczne znajdują się na tym samym kanale częstotliwości, nie wpływając na siebie wzajemnie.
Chociaż ten eksperyment jest znaczącym krokiem naprzód, internet kwantowy nadal napotyka wyzwania. Naukowcy próbują na przykład wydłużyć odległość, na którą można przesłać informację kwantową bez strat, oraz szukają sposobów na zarządzanie ruchem w istniejących już sieciach.
Nawigacja bez GPS? To także może wkrótce stać się rzeczywistością, dzięki kompasom kwantowym. Te urządzenia wykorzystują zjawiska kwantowe do określania pozycji i obiecują niezależność od satelitów.
Badacze z Sandia National Laboratory osiągnęli znaczny postęp w miniaturyzacji systemu laserowego, który jest niezbędny do działania kompasu kwantowego. Udało im się zmniejszyć system o wielkości lodówki do miniaturowego chipu.
Kompasy kwantowe działają na zasadzie interferometrii atomowej. Wykorzystuje ona właściwości falowe atomów do mierzenia przyspieszenia, rotacji i prędkości kątowej. Te wielkości pozwalają następnie określić pozycję bez konieczności komunikacji z satelitami.
Chociaż miniaturowe kompasy kwantowe nie są jeszcze gotowe do masowej produkcji, naukowcy się nie poddają. Pracują nad zmniejszeniem innych komponentów i ich integracją w jednym chipie. W przyszłości kompas kwantowy może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie GPS jest niedostępny, na przykład w gęsto zabudowanych miastach lub nawet pod wodą.
RoboMind to narzędzie edukacyjne, które służy do nauki podstaw programowania za pomocą wirtualnego robota. Wykorzystuje prosty język programowania Robo, który jest odpowiednią opcją dla początkujących. Studenci uczą się dzięki niemu myślenia algorytmicznego poprzez praktyczne zadania, takie jak nawigacja w labiryncie czy manipulacja obiektami.
Sam Altman, CEO OpenAI, ogłosił, że firma już wie, jak stworzyć ogólną sztuczną inteligencję i kieruje się ku rozwojowi superinteligencji. Według jego prognozy może to być rzeczywistością już za kilka lat. Pomimo że obecne systemy AI mają wciąż znaczące braki, Altman wierzy w ich szybkie pokonanie.
Minecraft: Education Edition łączy popularny świat gry z nauką. Dzieci mogą odkrywać programowanie, współpracować przy rozwiązywaniu problemów i uczyć się nowych umiejętności w znanym środowisku pełnym kreatywności. Jak to działa i nadaje się także dla mniejszych dzieci?
Alice to platforma edukacyjna, która umożliwia dzieciom i studentom zgłębianie świata programowania poprzez tworzenie animacji 3D, interaktywnych opowieści i prostych gier. Nadaje się zarówno dla uczniów, jak i studentów na studiach wyższych. Co oferuje i jak działa?
Rząd amerykański rozpoczął śledztwo dotyczące chińskiej firmy TP-Link, która kontroluje 65% rynku routerów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo narodowe po ujawnieniu użycia ich urządzeń w atakach ransomware.
OpenAI zakończyła swoją świąteczną akcję „12 dni OpenAI” ogłoszeniem rewolucyjnego modelu o3 i jego mniejszej wersji o3-mini. Nowy model obiecuje znaczne ulepszenia w dziedzinie myślenia i rozwiązywania złożonych zadań. Na razie będzie dostępny tylko dla badaczy bezpieczeństwa.